Ar kādām digitālajām prasmēm palielināt savu konkurētspēju darba tirgū

Tehnoloģijas, dažādi mākslīgā intelekta risinājumi un virtuālās realitātes iespējas mūsu ikdienā ieņem arvien būtiskāku lomu. Lai gan šādas iespējas ievērojami atvieglo dzīvi, tomēr vienlaikus var rasties bažas par to, vai mūsu esošās prasmes un zināšanas ir pietiekamas, lai saglabātu konkurētspēju darba tirgū un nepaliktu bez ienākumiem. Ko ir svarīgi zināt par digitālajām prasmēm un kā tās pilnveidot? Uzzini raksta turpinājumā!


Foto: Pixabay.com / fancycrave1

Kāpēc digitālo prasmju apguve ir nozīmīgs ieguldījums Tavā pašizaugsmē

Digitālās prasmes ir nepieciešamas kā personīgajai, tā arī profesionālajai izaugsmei. Turklāt to izkopšana var paaugstināt pašapziņu un sniegt pārliecību par sevi. Spēja pielāgoties mūsdienu modernās pasaules prasībām un izmantot tehnoloģiju sniegtās priekšrocības savā labā ir augstu vērtējamas prasmes. Atceries, ka jaunas zināšanas nekad nevar būt par daudz un nepārtraukts mācīšanās process visas dzīves garumā ir ļoti būtisks ikvienam no mums – savas pašattīstības veicināšanai.

Esam apkopojuši svarīgākās digitālās pamatprasmes, bez kurām vairs nav iedomājama mūsu ikdiena.

Digitālās prasmes, kas nepieciešamas ikdienas vajadzībām ietver spēju:

 • rīkoties ar viedierīcēm, piemēram, mobilo telefonu, datoru, planšetdatoru u. c.;
 • atrast informāciju internetā un izmantot to savām vajadzībām;
 • izprast, kā droši un atbildīgi uzturēties virtuālajā vidē;
 • izmantot e-pastu un sociālos tīklus komunikācijas vajadzībām;
 • iepirkties, pieteikties darbam tiešsaistē, kā arī izmantot bankas attālinātos pakalpojumus, piemēram, lai pieslēgtos savai internetbankai.

Digitālās pamata kompetences, kas nepieciešamas profesionālajā jomā:

 • prasme izmantot uzņēmuma komunikācijas rīkus saziņai ar kolēģiem un sadarbības partneriem;
 • prasme izmantot tiešsaistes video konferenču rīkus, piemēram, Zoom, Skype, Microsoft Teams, FaceTime;
 • spēja orientēties tādās vietnēs kā, piemēram, OneDrive, DropBox un vēl citās – drošai failu uzglabāšanai, piekļuvei un pārvaldībai.

Pieprasītākās digitālās prasmes – kuras tās ir?


Foto: Pexels.com / George Milton

Jau Covid-19 pandēmija viesa skaidru pārliecību par digitālās vides un tehnoloģiju nozīmīgumu. Liela daļa uzņēmumu piedzīvoja transformāciju, pārorientējoties darbam attālinātā režīmā. Izaicinošajā periodā mainījās arī cilvēku – pircēju un klientu – iepirkšanās paradumi un bija skaidrs, ka piedzīvotās pārmaiņas lielākā vai mazākā mērā ir paliekošas. Izmaiņas skāra arī darba tirgu. Īpaši to jomu darbiniekiem, kuru darba pienākumi ir cieši saistīti ar digitālo tehnoloģiju un rīku izmantošanu, ir jābūt ne vien pamata prasmēm, bet jau padziļinātākām zināšanām par digitālajām kompetencēm. Dažas no prasmēm un zināšanām, kas tiek augstu vērtētas darba tirgū:

 • programmēšana;
 • digitālo mārketinga rīku izmantošana;
 • sociālo mediju pārvaldība;
 • video filmēšana un montēšana;
 • mākoņkrātuvju pārvaldība;
 • digitālā dizaina veidošana un attēlu apstrāde.

Kā pilnveidot savas digitālās prasmes?

Domājot par digitālo prasmju apguvi, pilnveidi un to saglabāšanu ilgtermiņā, vispirms būtu jāsaprot, kādam mērķim to vēlies darīt. Kāds, piemēram, vēlēsies paaugstināt savu konkurētspēju darba tirgū vai pārkvalificēties, citam būs svarīgi šīs prasmes pilnveidot hobija līmenī vai tieši pretēji – lai apmācītu citus. Jebkurā gadījumā, apzinoties motivāciju, izvirzītais mērķis būs vieglāk sasniedzams.

Daži no ieteikumiem savu prasmju pilnveidošanai un stiprināšanai:

 • apmeklē profesionālos kursus. Tas ir viens no labākajiem veidiem, kā apgūt kaut ko jaunu. Parasti tiešsaistes kursi ietver ne vien teorētisko daļu, bet arī dažādus interaktīvos rīkus un testus, kas ir palīdzoši kopējā mācību procesā;
 • izvēlies mācību programmas ar sertifikācijas iespējām. Ja Tev jau ir zināšanas par kādu jomu, taču vēlies to apgūt vēl padziļinātāk, kļūstot par augsta līmeņa profesionāli, iesakām izvēlēties tādas mācības, kuru noslēgumā ir iespējams nokārtot sertifikācijas eksāmenu. Tā ir iespējams iegūt starptautiski atzītu un darba devēju augsti novērtētu sertifikātu. Arī Baltijas Datoru Akadēmija (BDA) sadarbojas ar vairākiem starptautiskiem ārvalstu partneriem, kas nodrošina sertifikācijas iespējas gan projektu vadībā, gan informācijas tehnoloģiju un vēl citās jomās;
 • meklē saistošo informāciju internetā. Ja ir radusies interese par kādām konkrētām prasmēm, taču neesi vēl to lietpratējs, vispārējas izpratnes gūšanai var lasīt, piemēram, bloga rakstus vai skatīties video, lai gūtu skaidrāku priekšstatu un nostiprinātu savas pamatzināšanas. Taču paturi prātā, ka ne vienmēr visa internetā pieejamā informācija ir patiesa, tādēļ rūpīgi izanalizē pieejamos avotus un izvēlies tādus, kas ir pārbaudīti un uzticami;
 • izrādi proaktīvu rīcību sociālajos tīklos. Seko līdzi tādu cilvēku saturam, kas Tevi uzrunā, izglīto un iedvesmo. Tāpat nebaidies pievienoties dažādām domubiedru grupām vai apmeklē kādas tīklošanās vietnes, kur ir iespēja komunicēt un uzdot interesējošos jautājumus nozares profesionāļiem.
 • esi lietas kursā par aktuālo. Viens no veidiem, kā nepalaist garām aktuālāko digitālajā jomā, ir, regulāri sekojot līdzi visām aktualitātēm gan par tirgū pieprasītākajām prasmēm, gan arī par jaunākajiem rīkiem un tehnoloģiskajām nozares iespējām.

Nenoliedzami, digitālās prasmes pamata zināšanu līmenī ir iespējams apgūt arī pašmācības ceļā un bez maksas, taču tādā gadījumā pieejamajai informācijai ir jābūt kvalitatīvai un uzticamai, turklāt pašam cilvēkam ir jāspēj saglabāt augstu pašmotivāciju, lai iesāktās mācības veiksmīgi pabeigtu.

BDA piedāvā vairāk nekā 240 dažādus kursus kvalifikācijas paaugstināšanai, apgūstot darba tirgū pieprasītas un augsti novērtētas prasmes. Piesakies mācībām BDA un attīsti savas digitālās kompetences pavisam jaunā līmenī!