Nākotnes darba tirgus: kuras prasmes 2024. gadā būs pieprasītas

Foto: Freepik.com / pch.vector

Nav noslēpums, ka tehnoloģiju attīstība un arvien jauni mākslīgā intelekta risinājumi vieš nozīmīgas pārmaiņas darba tirgū, un skaidrs ir viens – nākotnē tas vairs nebūs tāds, kāds ir šobrīd. Lai spētu saglabāt savu konkurētspēju, ir vitāli svarīgi apgūt jaunas prasmes un zināšanas. Taču, ko pieprasīs darba tirgus? Uzzini raksta turpinājumā!

Prasmes un zināšanas savas konkurētspējas palielināšanai

Foto: Freepik.com / rawpixel.com

Digitālās revolūcijas rezultātā mainās cilvēku paradumi, rodas jaunas nozares un līdz ar to parādās arī vēl līdz šim nebijušas iespējas sevis pilnveidei un attīstībai. Visa pamatā ir digitālā pratība, tāpēc bez tās vairs neiztikt. Tā ir spēja izprast un izmantot tehnoloģiju sniegtās priekšrocības gan profesionālajā vidē, gan arī personīgajā ikdienā.

Mums, cilvēkiem, ir jāmācās visa sava mūža garumā, jo tikai tā varam pašrealizēties, gūstot jaunas pieredzes, prasmes un zināšanas. Lūk, kādas prasmes ir svarīgi sākt apgūt jau šodien, jo tuvākajā nākotnē darba tirgū tām būs īpaši augsta vērtība.

Datu analītika

Dati mūsu ikdienā kļūst tikai vairāk un vairāk, tāpēc ir svarīgi prast tos pareizi ievākt, analizēt, apstrādāt un arī interpretēt. Cilvēks, kurš prot strādāt ar datiem, ir vērtīgs darbinieks jebkuram uzņēmumam, jo tā darbinieks var palīdzēt pieņemt svarīgus stratēģiskos lēmumus, kas, piemēram, nodrošina uzņēmuma konkurences priekšrocības un strauju izaugsmi. Tiek lēsts, ka nākamgad pieprasījums pēc datu analītiķiem visā pasaulē varētu pieaugt pat par aptuveni 200 000 darbavietām.

Programmēšana

Joprojām viena no pieprasītākajām prasmēm arī 2024. gadā būs programmēšana, ņemot vērā straujo digitālo tehnoloģiju attīstību. Pēc ASV Darba statistikas biroja aplēsēm laika posmā no 2021. līdz 2031. gadam pieaugs pieprasījums tieši pēc programmētājiem un izstrādātājiem. Turklāt tas notiks par vidēji 25% ātrāk, nekā līdz 2020. gadam.

Mašīnmācīšanās

Mākslīgā intelekta risinājumi jau šobrīd rada revolūciju teju visās nozarēs, sākot ar finanšu jomu un līdz pat veselības aprūpei. Izpratne par to, kas ir mākslīgais intelekts un kā tā sniegtās iespējas izmantot savā darbā, var pavērt durvis uz jaunām karjeras iespējām. Apgūstot šo prasmi, ir iespēja izstrādāt dažādas sistēmas, veikt uzdevumu automatizāciju, radīt inovatīvus risinājumus un vēl daudz ko citu.

Kiberdrošība

Katru dienu visā pasaulē notiek vairāk nekā 2200 kiberuzbrukumu. Tikai loģiski, ka, pieaugot digitālo tehnoloģiju lietošanas apmēram, palielināsies arī kiberuzbrukumu skaits, kas nozīmē, ka radīsies pastiprināta vajadzība pēc speciālistiem, kuri prot aizsargāt uzņēmumu datorsistēmas pret ļaunprātīgiem uzbrukumiem un novērst ar datu izmantošanu saistītos pārkāpumus.

Emocionālā inteliģence

Neraugoties uz to, ka dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, cilvēcības un cilvēkprasmju saglabāšanai ir un būs milzīga vērtība. Šī prasme ietver spēju izprast, atpazīt un pieņemt savas emocijas, kā arī iejusties otra cilvēka kurpēs, sniedzot atbalstu un paužot iejūtīgu rīcību. Cilvēki, kuri ir apveltīti ar emocionālo inteliģenci prot gan aktīvi ieklausīties savā sarunu partnerī, izprotot viņa vēlmes un vajadzības, gan veidot un uzturēt saturīgu sarunu. Nākotnē šī prasme joprojām būs pieprasīta, jo spēja sadarboties un strādāt komandā veicina ne vien uzņēmuma, bet arī katra personīgo labklājību.

Digitālā mārketinga prasmes

Arvien vairāk uzņēmumu var sastapt digitālajā vidē, līdz ar to pieprasīti būs arī digitālā mārketinga speciālisti – īpaši SEO (Search Engine Optimization), sociālo tīklu un e-pasta mārketinga jomās. Tādā veidā uzņēmumi spēj daudz efektīvāk sasniegt savu mērķauditoriju jeb potenciālos klientus vai pircējus, vienlaikus palielinot klātesamību virtuālajā pasaulē.

Kritiskā domāšana un problēmrisināšana

Cilvēks, kurš spēj izprast un analizēt sarežģītas situācijas, vienlaikus pieņemot pārdomātus un apzinātus lēmumus, arī būs darba tirgū ļoti pieprasīts. Šīs ir prasmes, kas ļauj identificēt uzņēmumā esošās problēmas, piedāvājot efektīvus ilgtermiņa risinājumus.

Kur vislabāk apgūt nākotnē pieprasītās prasmes?

Ir daudz un dažādas iespējas, kur smelties jaunas zināšanas, mācoties to, kas interesē visvairāk. Piemēram, Baltijas Datoru Akadēmijā (BDA) var apgūt vairāk nekā 200 dažādas mācības pieaugušajiem, sākot ar programmēšanas pamatiem un līdz pat cilvēkprasmju pilnveidei.

Daži no iemesliem, kāpēc par savu kvalitatīvo un uzticamo mācību partneri izvēlēties tieši BDA:

  1. ilggadēja pieredze. BDA tirgū veiksmīgi darbojas jau kopš 1994. gada, esot lielākais profesionālās pilnveidošanas un speciālistu sertifikācijas centrs Baltijas valstīs;
  2. kompetenti pasniedzēji, kas ir savu nozaru eksperti, turklāt lielākā daļa no viņiem ir tādu BDA starptautisko sadarbības partneru kā: Microsoft, Oracle, Novell u. c. sertificēti lektori;
  3. individuāla pieeja klientu vēlmju un vajadzību sadzirdēšanā. Atbilstoši tām tiek piedāvāti piemērotākie mācību risinājumi gan profesionālajai, gan personīgajai izaugsmei. Spējot nodrošināt augstu kvalitāti un izcilus mācību risinājumus, BDA ir piešķirts sertificēta mācību partnera statuss.

Ieskaties mūsu mājaslapā un uzzini par šobrīd aktuālākajām mācību iespējām – Tavas konkurētspējas saglabāšanai tik strauji mainīgajā nākotnes darba tirgū!