Kas ir mācīšanās motivācija un kā to praktizēt

Foto: Freepik.com / faceslab

Ikviens no mums skolas laikā ir piedzīvojis brīžus, kad prāts nepavisam nenesas uz mācīšanos. Mācīšanās motivācijas trūkums var piemeklēt arī pieaugušo vecumā, neraugoties uz to, ka ir izvēlēta tāda mācību programmu, kas patiesi interesē un šķiet noderīga. Kā mācīšanās motivāciju saglabāt un pilnveidot? Noskaidro raksta turpinājumā!

Kas ir motivācija un kā tā veidojas?

Pirms ķerties klāt praktiskām metodēm motivācijas veicināšanai, vispirms jāsaprot, kas tā ir un kā veidojas. Principā motivācija ir iekšējo un ārējo faktoru kopums, kas mudina mūs pašattīstīties, apgūstot jaunas prasmes un zināšanas. Tā veidojas no vairākiem svarīgiem faktoriem ­– personas psihotipa, audzināšanas metodēm un vides, kurā cilvēks uzturas.

Pateicoties motivācijai, mēs izvirzām mērķus (gan profesionālos, gan individuālos) un tiecamies tos sasniegt. Ja esam gana motivēti, izdarām daudz vairāk, nekā no mums tiek prasīts. Impulsi, kas rodas šajā procesā, rada pozitīvas emocijas, ticību saviem spēkiem un līdz ar to ­– vairo arī panākumus mācībās.

Kur smelties motivāciju mācīties?

Foto: Freepik.com / escapejaja

Vai Tu reizi pa reizei mēdz sev pajautāt: “Kāpēc mana motivācija ir noplakusi, kamēr citiem tā ir pārpārēm?”. Gūt atbildi uz šo jautājumu nav viegli, jo katrs esam unikāli un atšķirīgi, ar savām personīgajām rakstura iezīmēm, uzskatiem un dzīves pārliecību, tomēr ir arī labā ziņa – mācīšanās motivāciju VAR iemācīties. Pats galvenais ir vēlme apgūt ko jaunu.

Lai, piemēram, gūtu panākumus pieaugušā vecumā, mācoties kursos savas kvalifikācijas paaugstināšanai, svarīga būs iekšējā motivācija, kas rada vēlmi padziļinātāk apgūt kādu tēmu, meklēt papildu informāciju, piedalīties semināros u. tml. Savukārt netiešā jeb ārējā motivācija ir saistīta ar orientēšanos uz rezultātu. Piemēram, apsolot sevi apbalvot par sekmīgi nokārtotu testu vai gala pārbaudījumu.

Izveido savu mācīšanās rutīnu

Ikvienam no mums ir kādi ieradumi, ko veicam, nepievēršot tiem pastiprinātu uzmanību. Piemēram, vakarā pirms došanās gulēt nomazgājamies, iztīrām zobus un palasām grāmatu. Līdzīgus ieradumus ir jāveido arī mācoties. Talkā var ņemt dažādas aplikācijas vai programmas, kas palīdz fiksēt laiku, sniedz iespēju veidot darāmo darbu sarakstu un veikt atzīmes brīdī, kad uzdevums ir izpildīts. Tādējādi vēl efektīvāk var plānot savu laiku, zinot, kas konkrētajā dienā ir jāpaveic.

Izvirzi mērķus nākotnei

Ja Tevi māc šaubas par to, vai vispār ir vērts turpināt iesāktās mācības, iesakām uzdot sev vienu jautājumu ­– “Kas ir tas, ko Tu vēlies sasniegt savā dzīvē?”. Kāds vēlēsies pilnībā mainīt savu karjeras virzienu un pārkvalificēties, bet cits – nostiprināt jau esošās prasmes un zināšanas, lai kļūtu par savas nozares ekspertu. Zinot konkrētu mērķi, būs daudz vieglāk rast motivāciju, lai to sasniegtu.

Iedvesmojies no līdzcilvēkiem

Mums apkārt ir daudz cilvēku, kas iedvesmo un motivē. Ne vienmēr tām ir jābūt slavenībām. Iedvesmu vari smelties no sava vadītāja, kolēģa, kaimiņa vai jebkura cita cilvēka, kura dzīvesstils un redzējums saskan ar Tavu pārliecību.

Izmanto lietotnes, kas paaugstina koncentrēšanās spējas

Zināms, ka augsta produktivitāte iet roku rokā ar spēju koncentrēties. Tomēr dažādi ārējie apstākļi, piemēram, regulāri paziņojumi sociālajos tīklos vai WhatsApp ziņas var pazemināt koncentrēšanos, radot nepārvaramu vēlmi nemitīgi ielūkoties savā viedtālrunī, lai nepalaistu garām kaut ko šķietami svarīgu. Lai mācīšanās process būtu pēc iespējas produktīvāks, vislabāk viedtālruni atstāt citā istabā, iestatīt lidojuma vai “netraucēt” (do not disturb) režīmu. Mūsdienīgāks variants ir izmantot mobilās aplikācijas un lietojumprogrammas, kas bloķē traucējošos paziņojumus. Viena no populārākajām aplikācijām ir “Freedom”, ko visā pasaulē izmanto jau vairāk nekā 2 miljoni cilvēku. Arī “AppBlock – Stay Focused” lietotne gādās par netraucētu mācību procesu. Turklāt tā ir piemērota gan Android, gan arī iOS operētājsistēmām. Protams, ir pieejamas vēl daudz un dažādas citas lietotnes, izpēti to sniegtās iespējas un izvēlies sev vispiemērotāko no tām.

Atpūties un velti laiku sev

Atpūties cilvēks ir laimīgs un motivēts cilvēks. Ja jūties demotivēts, īgns, noguris un pārāk daudz laika pavadai prokrastinējot, iespējams, Tavas enerģijas rezerves ir izsmeltas. Vislabāk iekšējā miera un līdzsvara atgūšanai palīdzēs kvalitatīvs miegs, pilnvērtīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes. Tāpat neliedz sev nodarboties ar hobijiem, kas sagādā patiesu prieku un vienlaikus palīdz atgūt motivāciju turpināt iesākto.

Lai arī mācīšanās motivācija ir viens no stūrakmeņiem laba rezultāta sasniegšanai, ne mazāk būtiski ir izvēlēties tādu mācību programmu, kas veicina Tavu profesionālo vai personīgo izaugsmi.

Baltijas Datoru Akadēmijā (BDA) ir iespējams apgūt vairāk nekā 250 dažādas mācības, sākot no programmēšanas pamatiem un līdz pat cilvēkprasmju pilnveidei. Izvēlies no plašā klāsta to, kas Tevi uzrunā visvairāk!